Skip to content

1769 Redwood DrVineland, NJ 08361

Built 1977

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block5213
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage4,096
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
11%
Improvement Value:$356,900
89%
Total Assessment$399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,720+0.7%
2024$12,636+5.0%
2023$12,037+19.9%
2022$10,043+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft4,096DeedBook 4205, Page 1369Recorded2/18/2021

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 2181, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1977