Skip to content

1795 Redwood DrVineland, NJ 08361

Built 1983

Last Sale Price
$267,400
Last Sale Date
Jun 15, 2010

Property Information

Block5213
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,300
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
17%
Improvement Value:$189,700
83%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,269+0.7%
2024$7,221+5.0%
2023$6,879+2.9%
2022$6,682+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$267,400
DeedBook 4071, Page 7923

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 1481, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1983