Skip to content

1772 Garwood LnVineland, NJ 08361

Built 1972

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block5213
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,260
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
17%
Improvement Value:$195,000
83%
Total Assessment$233,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,438+0.7%
2024$7,389+5.0%
2023$7,038+2.9%
2022$6,837+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft2,260DeedBook 4185, Page 9235Recorded10/17/2019

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 4150, Page 4399Recorded2/24/2017

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 2920, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1972