Skip to content

1219 Venezia AveVineland, NJ 08361

Built 1972

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 30, 2008

Property Information

Block5301
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage4,044
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
16%
Improvement Value:$239,500
84%
Total Assessment$283,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,039+0.7%
2024$8,980+5.0%
2023$8,554+2.9%
2022$8,310+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 4047, Page 1066

Property Built

Built

Year Built: 1972