Skip to content

2380 Dante AveVineland, NJ 08361

Built 1958

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Mar 23, 2021

Property Information

Block5222
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,732
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
23%
Improvement Value:$134,300
77%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,553+0.7%
2024$5,516+16.0%
2023$4,755+3.3%
2022$4,605+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$186,000
Sq Ft1,732DeedBook 4206, Page 8127Recorded3/25/2021

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,732DeedBook 4203, Page 2926Recorded1/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1958