Skip to content

1214 Mc Clain DrVineland, NJ 08361

Built 1961

Last Sale Price
$245,900
Last Sale Date
May 15, 2018

Property Information

Block5228
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,238
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,500
16%
Improvement Value:$183,500
84%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,973+0.7%
2024$6,927+5.0%
2023$6,598+2.9%
2022$6,410+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,900

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 4167, Page 1375Recorded6/7/2018

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4015, Page 1886

Property Built

Built

Year Built: 1961