Skip to content

1717 Garwood LnVineland, NJ 08361

Built 1971

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Apr 29, 2011

Property Information

Block5212
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,213
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
18%
Improvement Value:$196,300
82%
Total Assessment$239,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,623+0.7%
2024$7,572+5.0%
2023$7,213+2.9%
2022$7,007+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4082, Page 2029

Property Built

Built

Year Built: 1971

Property Sale

SaleMulti
$3,500
DeedBook 1172, Page 848