Skip to content

1271 Mc Clain DrVineland, NJ 08361

Built 1961

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block5225
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,889
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,100
18%
Improvement Value:$149,400
82%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,811+5.2%
2024$5,522+5.2%
2023$5,249+3.1%
2022$5,092+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,889DeedBook 4246, Page 4068Recorded9/13/2023

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1412, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1961