Skip to content

1173 Mc Clain DrVineland, NJ 08361

Built 1960

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 28, 2024

Property Information

Block5225
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,844
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
22%
Improvement Value:$134,800
78%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,371+0.7%
2024$5,336+5.0%
2023$5,083+2.9%
2022$4,938+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,844DeedBook 4252, Page 8289Recorded3/4/2024

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2036, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1960