Skip to content

2214 Magnolia RdVineland, NJ 08361

Built 1974

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Oct 28, 1999

Property Information

Block5226
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,196
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
23%
Improvement Value:$110,400
77%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,572+0.7%
2024$4,542+5.0%
2023$4,327+2.9%
2022$4,203+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 2396, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1974