Skip to content

1194 Mc Clain DrVineland, NJ 08361

Built 1957

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Jan 18, 2013

Property Information

Block5228
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,980
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
22%
Improvement Value:$124,900
78%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,075+0.7%
2024$5,042+5.0%
2023$4,803+2.9%
2022$4,666+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 4100, Page 5168

Property Sale

Sale
$116,900
DeedBook 2154, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1957