Skip to content

2271 Franklin DrVineland, NJ 08361

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block5228
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
25%
Improvement Value:$95,200
75%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,034+0.7%
2024$4,008+5.0%
2023$3,817+2.9%
2022$3,709+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 1914, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1962