Skip to content

1135 S Spring RdVineland, NJ 08361

Built 1875
Other Exempt

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Aug 11, 1989

Property Information

Block5232
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage988
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
35%
Improvement Value:$72,400
65%
Total Assessment$111,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,297+0.7%
2024$3,274+5.4%
2023$3,106+3.2%
2022$3,011+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1800, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1875