Skip to content

2110 Cottonwood DrVineland, NJ 08361

Built 1964

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 27, 2008

Property Information

Block5232
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,720
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,600
21%
Improvement Value:$122,700
79%
Total Assessment$155,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,945+0.7%
2024$4,912+5.0%
2023$4,679+2.9%
2022$4,546+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4044, Page 2152

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4012, Page 4448

Property Built

Built

Year Built: 1964