Skip to content

1221 Utopia LnVineland, NJ 08361

Built 1980

Last Sale Price
$8,000
Last Sale Date
Aug 15, 1979

Property Information

Block5303
Lot41
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,792
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
21%
Improvement Value:$149,200
79%
Total Assessment$188,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,995+0.7%
2024$5,956+5.0%
2023$5,673+2.9%
2022$5,512+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 1307, Page 197