Skip to content

3881 Italia AveVineland, NJ 08361

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block5306
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,901
Acreage2.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
25%
Improvement Value:$143,600
75%
Total Assessment$190,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,075+0.7%
2024$6,035+5.0%
2023$5,749+2.9%
2022$5,585+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4068, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1974