Skip to content

3561 Italia AveVineland, NJ 08361

Built 1975

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Mar 19, 2014

Property Information

Block5306
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,564
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
28%
Improvement Value:$106,700
72%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,719+0.7%
2024$4,688+5.0%
2023$4,465+2.9%
2022$4,338+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft1,564DeedBook 4115, Page 7611Recorded4/2/2014

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 1722, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1975