Skip to content

1447 W Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$98,900
Last Sale Date
Sep 6, 2019

Property Information

Block5501
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage864
Acreage2.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,300
40%
Improvement Value:$65,800
60%
Total Assessment$109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,474+0.7%
2024$3,451+5.0%
2023$3,287+2.9%
2022$3,193+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$98,900
Sq Ft864DeedBook 4184, Page 6948Recorded9/12/2019

Property Sale

Sale
$10,600
DeedBook 1212, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1920