Skip to content

1088 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 1987

Property Information

Block5501
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1.75S-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,168
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
29%
Improvement Value:$88,800
71%
Total Assessment$124,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,967+0.7%
2024$3,941+5.0%
2023$3,754+2.9%
2022$3,647+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938