Skip to content

1671 W Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$96,665
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block5501
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage888
Acreage4.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
36%
Improvement Value:$87,800
64%
Total Assessment$137,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,368+0.7%
2024$4,340+5.0%
2023$4,134+2.9%
2022$4,016+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$96,665
Sq Ft888DeedBook 4238, Page 9383Recorded3/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 1925