Skip to content

1684 Caitlin DrVineland, NJ 08360

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 1993

Property Information

Block5601
Lot36
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0056

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage988
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
26%
Improvement Value:$91,300
74%
Total Assessment$122,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,913+0.7%
2024$3,887+5.0%
2023$3,703+2.9%
2022$3,597+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979