Skip to content

756 Foster AveVineland, NJ 08360

Built 1957

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Jan 27, 2005

Property Information

Block4814
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,076
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
25%
Improvement Value:$108,800
75%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,620+0.7%
2024$4,590+5.0%
2023$4,372+2.9%
2022$4,247+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 2806, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1957