Skip to content

1945 W Korff DrVineland, NJ 08360

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2016

Property Information

Block5601
Lot91
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,569
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
17%
Improvement Value:$157,700
83%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,062+0.7%
2024$6,022+5.0%
2023$5,737+2.9%
2022$5,573+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 2726, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1975