Skip to content

1217 Hillwood LnVineland, NJ 08360

Built 1989

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Mar 30, 1998

Property Information

Block5601
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,608
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
17%
Improvement Value:$149,900
83%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,757+0.7%
2024$5,719+5.0%
2023$5,448+2.9%
2022$5,292+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 2290, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1989