Skip to content

941 Michael AveVineland, NJ 08360

Built 1954

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Sep 24, 2010

Property Information

Block5601
Lot42
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,326
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,600
29%
Improvement Value:$80,300
71%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,595+0.7%
2024$3,571+5.0%
2023$3,402+2.9%
2022$3,305+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4074, Page 9367

Property Built

Built

Year Built: 1954