Skip to content

375 Foster Ave(Block 5701 Lot 20)Vineland, NJ 08360

Built 1964

Last Sale Date
Feb 9, 2062

Property Information

Block5701
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1S-B-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
21%
Improvement Value:$131,800
79%
Total Assessment$166,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,311+0.7%
2024$5,276+5.0%
2023$5,026+2.9%
2022$4,882+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 4165, Page 8696Recorded4/25/2018

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1964