Skip to content

230 W Elmer RdVineland, NJ 08360

Built 1995
Commercial

Last Sale Price
$576,000
Last Sale Date
Apr 26, 2011

Property Information

Block5701
Lot36
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,500
38%
Improvement Value:$360,800
62%
Total Assessment$582,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,540+0.7%
2024$18,418+5.0%
2023$17,545+2.9%
2022$17,044+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$576,000
DeedBook 4081, Page 7818

Property Built

Built

Year Built: 1995