Skip to content

710 W Elmer RdVineland, NJ 08360

Built 2016

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 5, 2014

Property Information

Block5701
Lot44
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,900
10%
Improvement Value:$126,200
90%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,461+0.7%
2024$4,431+5.0%
2023$4,221+2.9%
2022$4,101+1.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$385,000

From:

To:

DeedBook 4119, Page 9405Recorded8/12/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 1827, Page 10