Skip to content

726 W Elmer RdVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$49,600
Last Sale Date
Jul 19, 2018

Property Information

Block5701
Lot45
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage830
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
29%
Improvement Value:$68,500
71%
Total Assessment$96,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,073+0.7%
2024$3,052+5.0%
2023$2,908+2.9%
2022$2,825+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$49,600

From:

To:

Sq Ft830DeedBook 4169, Page 936Recorded7/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1949