Skip to content

243 New Magnolia RdVineland, NJ 08360

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block5801
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class45
Description1.5S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,600
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
20%
Improvement Value:$152,900
80%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,062+0.7%
2024$6,022+5.0%
2023$5,737+2.9%
2022$5,573+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989