Skip to content

1171 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Oct 7, 2002

Property Information

Block5802
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,211
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,100
31%
Improvement Value:$74,600
69%
Total Assessment$107,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,429+0.7%
2024$3,407+5.0%
2023$3,245+2.9%
2022$3,152+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 2621, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1930