Skip to content

1374 Allen AveVineland, NJ 08360

Built 1976

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Jul 11, 2024

Property Information

Block5804
Lot90
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,768
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
18%
Improvement Value:$137,600
82%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,324+0.7%
2024$5,289+5.0%
2023$5,038+2.9%
2022$4,894+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$46,000
Sq Ft1,768DeedBook 4258, Page 2383Recorded7/19/2024

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 4145, Page 8100Recorded10/4/2016

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1668, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1976