Skip to content

758 S West AveVineland, NJ 08360

Built 1974

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Oct 31, 1983

Property Information

Block4804
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,834
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
26%
Improvement Value:$88,600
74%
Total Assessment$119,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,795+0.7%
2024$3,770+5.0%
2023$3,592+2.9%
2022$3,489+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 1484, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1974