Skip to content

1676 S State StVineland, NJ 08360

Built 1974

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Nov 25, 1998

Property Information

Block5808
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
24%
Improvement Value:$90,500
76%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,808+0.7%
2024$3,783+5.0%
2023$3,604+2.9%
2022$3,501+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2329, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1974