Skip to content

1671 S East AveVineland, NJ 08360

Built 1948

Last Sale Date
Jan 28, 2064

Property Information

Block5808
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,344
Acreage0.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,800
27%
Improvement Value:$96,200
73%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,953+0.7%
2024$3,925+5.3%
2023$3,727+3.1%
2022$3,614+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,344DeedBook 4251, Page 2426Recorded1/22/2024

Property Built

Built

Year Built: 1948