Skip to content

1611 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$5,050,529
Last Sale Date
Sep 30, 2009

Property Information

Block5901
Lot112
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,290,000
14%
Improvement Value:$8,096,800
86%
Total Assessment$9,386,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$298,876+11.2%
2024$268,855+5.0%
2023$256,105+2.9%
2022$248,795+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$5,050,529
DeedBook 4063, Page 1325

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2282, Page 72