Skip to content

1616 Pennsylvania AveVineland, NJ 08361

Built 2003
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block7201
Lot48
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class---
DescriptionMOBILE HOME PAR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage79.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,090,000
31%
Improvement Value:$6,883,500
69%
Total Assessment$9,973,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$317,556+0.7%
2024$315,462+5.0%
2023$300,502+2.9%
2022$291,924+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003