Skip to content

1441 Nylund DrVineland, NJ 08361

Built 1960

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block5901
Lot57
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,028
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
34%
Improvement Value:$77,600
66%
Total Assessment$117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,751+0.7%
2024$3,726+3.1%
2023$3,615
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,028DeedBook 4227, Page 7235Recorded5/27/2022

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 1163, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1960