Skip to content

1616 E Elmer RdVineland, NJ 08361

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2000

Property Information

Block5901
Lot86
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,843
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
18%
Improvement Value:$202,900
82%
Total Assessment$247,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,877+0.7%
2024$7,825+5.0%
2023$7,454+2.9%
2022$7,241+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002