Skip to content

1733 E Elmer RdVineland, NJ 08361

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2061

Property Information

Block5902
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,421
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
28%
Improvement Value:$114,700
72%
Total Assessment$159,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,822+0.7%
2024$4,789+5.3%
2023$4,550+3.1%
2022$4,413+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 970, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1962