Skip to content

1819 Chris CtVineland, NJ 08361

Built 1979

Last Sale Price
$19,000
Last Sale Date
Jan 6, 1978

Property Information

Block5902
Lot51
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,331
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
15%
Improvement Value:$255,300
85%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,549+0.7%
2024$9,486+5.0%
2023$9,036+2.9%
2022$8,778+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

SaleMulti
$19,000
DeedBook 1273, Page 723