Skip to content

1776 Chris CtVineland, NJ 08361

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2006

Property Information

Block5902
Lot53
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,260
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
23%
Improvement Value:$120,500
77%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,983+0.7%
2024$4,950+5.0%
2023$4,715+2.9%
2022$4,581+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978