Skip to content

1420 Roosevelt BlvdVineland, NJ 08361

Built 1917

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block5902
Lot70
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,158
Acreage1.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
36%
Improvement Value:$88,400
64%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,397+0.7%
2024$4,368+5.0%
2023$4,161+2.9%
2022$4,042+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,158DeedBook 4174, Page 5969Recorded12/14/2018

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2381, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1917