Skip to content

170 W Grant AveVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Feb 29, 2024

Property Information

Block6102
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,456
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,700
18%
Improvement Value:$163,200
82%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,365+30.2%
2024$4,887+5.0%
2023$4,655+2.9%
2022$4,522+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,456DeedBook 4253, Page 2054Recorded3/12/2024

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,456DeedBook 4245, Page 4652Recorded8/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920