Skip to content

2418 Delmar AveVineland, NJ 08360

Built 2007

Last Sale Price
$396,000
Last Sale Date
Jun 18, 2023

Property Information

Block6106
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,070
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
16%
Improvement Value:$201,300
84%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,613+0.7%
2024$7,563+5.0%
2023$7,204+2.9%
2022$6,998+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$396,000
Sq Ft3,070DeedBook 4243, Page 9326Recorded7/10/2023

Property Sale

Sale
$310,091

From:

To:

DeedBook 4034, Page 9331NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/8/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007