Skip to content

2450 La Valle AveVineland, NJ 08360

Built 2006

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 1, 2015

Property Information

Block6107
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,020
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
17%
Improvement Value:$198,500
83%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,635+0.7%
2024$7,585+5.0%
2023$7,225+2.9%
2022$7,019+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft3,020DeedBook 4127, Page 3214Recorded4/9/2015

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 4090, Page 3148

Property Sale

Sale
$378,047
DeedBook 4016, Page 1357

Property Built

Built

Year Built: 2006