Skip to content

2383 Delmar AveVineland, NJ 08360

Built 2010

Last Sale Price
$411,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block6107
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,190
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
14%
Improvement Value:$232,100
86%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,594+0.7%
2024$8,537+5.0%
2023$8,132+8.8%
2022$7,476+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$411,000
Sq Ft3,190DeedBook 4215, Page 3952Recorded9/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$328,532
DeedBook 4065, Page 8154