Skip to content

425 Foster AveVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Mar 8, 1976

Property Information

Block5701
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2S-F,2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,292
Acreage4.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,400
33%
Improvement Value:$103,200
67%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,922+0.7%
2024$4,890+5.0%
2023$4,658+2.9%
2022$4,525+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 1249, Page 1018

Property Built

Built

Year Built: 1951