Skip to content

2102 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2023

Property Information

Block6202
Lot36
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1.75S-S- - -,2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,282
Acreage2.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
30%
Improvement Value:$101,700
70%
Total Assessment$145,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,623+0.7%
2024$4,593+5.0%
2023$4,375+2.9%
2022$4,250+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2711, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1920