Skip to content

655 E Elmer RdVineland, NJ 08360

Built 1850

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Aug 26, 1997

Property Information

Block6202
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2S-F, 2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,492
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
25%
Improvement Value:$113,600
75%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,840+0.7%
2024$4,808+5.0%
2023$4,580+2.9%
2022$4,449+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2254, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1850